Na nastavku 7. redovite sjednice Skupštine Brčko distrikta BiH, održanom 9. 4. 2025. godine, kao najznačajnija točka dnevnog reda razmatrana je i usvojena Opća politika Brčko distrikta BiH za razdoblje 2025. – 2028. godina. Ovaj strateški dokument, koji definira temeljne pravce djelovanja zakonodavne i izvršne vlasti u iduće četiri godine, predstavio je predsjednik Skupštine.
„Danas predstavljamo Opću politiku koja nije samo dokument, već mapa puta k napretku svih građana. Ona obuhvaća jedanaest ključnih oblasti života sa svrhom da zajedno izgradimo moderan, prosperitetan i socijalno pravedan Brčko distrikt BiH kakav i zaslužujemo. Naš fokus je jasan, izgraditi Distrikt kao poziciju snage kroz ubrzani gospodarski razvitak i stvaranje novih radnih mjesta, brigu o ljudima kroz kvalitetno zdravstvo, obrazovanje, kulturu i šport te omogućiti svakom građaninu priliku i potporu za napredovanje. Ove jasno definirane oblasti i prioritetne mjere imaju jedan zajednički cilj, a to je podizanje životnog standarda za sve, i one su smjernice za stabilan, dugoročni razvitak koji će naš Brčko distrikt BiH učiniti poželjnim mjestom za život, rad i budućnost naših generacija. Vjerujem da ćemo, zajedničkim snagama, već u idućim godinama imati vidljive rezultate – bolju infrastrukturu, jače gospodarstvo, kvalitetnije usluge i, najvažnije, zadovoljnije građane“, izjavio je predsjednik Damir Bulčević.
Skupština je, sukladno zakonskim odredbama i strateškim dokumentima, usvojila Izvješće o radu Skupštine Brčko distrikta BiH za 2024. godinu.
"Skupština je u protekloj godini ostvarila planirane aktivnosti, donijevši 25 zakona, uključujući ključne izmjene u borbi protiv korupcije i zaštiti okoliša. Učinkovito su obavljeni i zadatci Stručne službe i Izbornog povjerenstva, među kojima se ističe uspješna provedba lokalnih izbora. Ovi rezultati potvrđuju ulogu Skupštine u poboljšanju kvalitete života građana i razvitku Distrikta, uz jasnu opredijeljenost za transparentno i odgovorno vođenje zakonodavnog procesa. Analiza postignuća iz 2024. godine poslužit će kao temelj za daljnje unapređenje rada", izjavila je, u ime predsjednika, voditeljica Stručne službe Aldina Polić.
U istom kontekstu usvojen je i Plan rada Skupštine Brčko distrikta BiH za 2025. godinu.
„Plan rada Skupštine za 2025. godinu usmjeren je na daljnju stabilizaciju zakonodavnog procesa i promicanje transparentnosti u donošenju odluka. Kroz učinkovitu administrativnu potporu, nastavit ćemo osiguravati kvalitetne uvjete za rad zastupnika i povjerenstava” izjavila je, u ime predsjednika, voditeljica Stručne službe Aldina Polić.
Zastupnici su razmatrali i usvojili Program rada Vlade za 2025. godinu, Odluku o povjeravanju izgradnje i rekonstrukcije javnih cesta JP „Ceste Brčko“, Izvješće o radu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za 2024. godinu, dali suglasnost na Statut, Pravilnik o izmjenama Pravilnika o plaćama i drugim primanjima, Odluku o utvrđivanju cijene rada, Odluku o isplati naknade po osnovi minulog rada i na Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o radu JP Komunalno te primili na znanje Izvješće o provedbi Strategije za borbu protiv korupcije u Brčko distriktu BiH 2022. – 2024. godina i Akcijski plan za provedbu Strategije za borbu protiv korupcije u Brčko distriktu BiH 2022. – 2024. godina, Izvješće o radu Ureda za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu BiH za 2024. godinu, Izvješće revizije učinka „Učinkovitost javne uprave u rješavanju zahtjeva građana“, Izvješće o naknadnom pregledu provedbe preporuka iz Izvješća revizije učinka „Aktivnosti Vlade i institucija Brčko distrikta BiH u procesu donošenja podzakonskih akata o unutarnjoj organizaciji“, Informaciju o rješavanju upravnih predmeta za razdoblje 1. 1. 2024. – 31. 12. 2024. godine, dok je predlagatelj povukao Odluku o usvajanju završnog računa JP „Ceste Brčko“ za 2024. godinu, a Informaciju o izradi kružnog toka u MZ Klanac, predlagatelj je odložio za 9. sjednicu.
Veliku zainteresiranost među zastupnicima izazvalo je razmatranje Informacije o tehničkoj ispravnosti i mogućnostima uporabe mosta Brčko-Gunja, koji se rabi za putnički promet, a koju je predložio zastupnik Azur Hadžić.
„Informacija o tehničkoj ispravnosti i mogućnostima uporabe mosta na rijeci Savi između Brčkog i Gunje izazvala je veliku zainteresiranost među zastupnicima, što je potpuno razumljivo s obzirom na značaj tog infrastrukturnog objekta koji povezuje Bosnu i Hercegovinu i Republiku Hrvatsku“ izjavio je predsjednik Bulčević.
Podsjetio je da je most zatvoren za transport još 2018. godine, a da je prije gotovo dva mjeseca potpuno zatvoren zbog oštećenja dva stupa, što je dodatno naglasilo njegovu dotrajalost i nesigurnost. Tijekom izrade projekta rekonstrukcije, za koju je već bilo osigurano 10 milijuna KM – po pet milijuna od Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske – utvrđeno je da most nije moguće rekonstruirati na način koji bi omogućio njegovu sigurnu i dugoročnu uporabu za teretni promet. Stoga, donesena je odluka da se most sanira samo za vozila do sedam tona.
„S obzirom na to da rekonstrukcija postojećeg mosta ne može zadovoljiti potrebe gospodarstva i stanovništva, potrebna je žurna izgradnja novog mosta, koji je već predviđen prostornim planom iz 2017. godine. Odjel za javne poslove će, u suradnji s gradonačelnikom, uputiti dopis Vijeću ministara BiH radi potpisivanja međudržavnog sporazuma s Republikom Hrvatskom i osiguranja financijskih sredstava“, dodao je predsjednik Bulčević.
Predsjednik je izrazio uvjerenje da će Vijeće ministara BiH pružiti potporu ovom projektu, podsjetivši na čvrsto obećanje federalnog ministra prometa Edina Forte, izrečeno na konferenciji održanoj prigodom Dana Brčko distrikta BiH. Zaključio je da Distrikt mora žurno djelovati kako bi se izgradio novi most koji je od ključne važnosti za gospodarstvo i građane Brčkog.
Nakon završetka 7. započeta je 8. redovita sjednica polaganjem prisege – davanjem svečane izjave zastupnika u Skupštini Eldada Mrkaljevića i člana Vlade Srđana Blažića.
U zakonodavnom dijelu, u fokusu je bilo razmatranje i usvajanje, u prvom čitanju Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prostornom planiranju i građenju te u drugom čitanju nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o administrativnim pristojbama, zakona o izmjenama i dopuni Zakona o stečaju Brčko distrikta BiH, čime je nastavljen proces poboljšanja pravnog i institucionalnog okvira Distrikta, dok je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bilježnicima, odložen za sljedeće zasjedanje.
Nakon usvajanja ovih zakona, Skupština je prekinula zasjedanje. O nastavku sjednice javnost i zastupnici bit će pravovremeno obaviješteni.