САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
СКУПШТИНА БРЧКО ДИСТРИКТА БиХ ИЗАБРАЛА ГРАДОНАЧЕЛНИКА, И ПРЕДСЈЕДНИКА И ПОТПРЕДСЈЕДНИКА СКУПШТИНЕ
Посланици Скупштине Брчко дистрикта БиХ изабрали су, у наставку конститутивне сједнице, за предсједника овог законодавног тијела Дамира Булчевића, за потпредсједника Иву Филиповића, а за градоначелника Брчког изабран је Синиша Милић.
Предсједник Скупштине Брчко дистрикта БиХ Дамир Булчевић изјавио је након именовања на ову позицију да је пред Скупштином тежак период. „У наредном периоду разматраћемо и доносити реформске законе, што није лако, али урадићемо све ради бољитка свих грађана Брчко дистрикта БиХ“, нагласио је Булчевић.
Новоизабрани градоначелник Синиша Милић истакао је у свом експозеу да очекује демократске односе власти и опозиције те да се залаже за принцип одговорности сваког појединца који је добио повјерење за најважније позиције у Дистрикту.
„Наши мандати не смију бити временски орочени већ искључиво да зависе од резултата“, рекао је Милић. Он је у кратком експозеу представио платформу напретка Брчко дистрикта БиХ за наредни мандатни период, која је, како је навео, састављена у интересу сваког становника Брчког.
„Кључне области развоја којима намјеравамо да се бавимо су брига о људима, образовање, култура и спорт, убрзан привредни развој и изградња инфраструктуре. Сектор здравства је на врло ниском нивоу квалитета и зато смо ријешени да ова област мора приоритетно да се унаприједи, приступајући изградњи нове болнице, отварању савремене онколошке болнице и дијагностичког центра, информатизацијом здравства те стручним усавршавањем и едукацијом постојећег медицинског кадра“, додао је Милић.
Он је навео да ће нова Влада бити успјешна у мјери у којој успије да се избори са постојањем троме администрације и корупцијом као општеприхваћеним обрасцем понашања.
„Треба почети од информатизације јавне управе и здравства, доношења нових закона који ће прописати објективније методе запошљавања у јавном сектору, реформе управљања јавним предузећима али и консензуса да на свим стратешки битним позицијама буду предложени искључиво компетентни, а не подобни кадрови“, истакао је Милић.
Стављајући у фокус рада будуће владе доношење нових регулационих планова, изградњу индустријских зона, мјере подстицаја за смањење пореског оптерећења привреде и нове инвестиције путем Закона о јавно-приватном партнерству, градоначелник Милић је истакао да је област привреде најважнија када је у питању просперитет локалне заједнице. Као кључне пројекте навео је изградњу гасовода, ауто-пута, наставак изградње Булевара мира као и мањих обилазница и кружних саобраћајница тамо гдје је потребно те завршетак пројекта ревитализације Луке, затварање несанитарне депоније, изградњу центра за управљање отпадом и завршетак изградње главног транспортног цјевовода.
Он је исказао и намјеру нове владе да утврди реалну слику грађана који су у стању социјалне потребе, те да сагледа могућности за додатну подршку незапосленим лицима, демобилисаним борцима, пензионерима.
„Један од циљева за чије остварење ћемо се приоритетно залагати јесте увођење дјечјег доплатка за свако дијете, а извршићемо и ревизију субвенционисања накнада за обданиште. Већ смо израдили главни пројекат реконструкције главног парка који, између осталог, укључује и изградњу два дјечја игралишта али је циљ да свако градско насеље има барем једно дјечје игралиште са квалитетним садржајима“, истакао је Милић.
Новоизабрани градоначелник је додао да су грађани показали велики интерес за програм самозапошљавања у привреди и пољопривреди те навео да ће предложити да јавни позиви за доставу пројеката буду отворени током цијеле године, а не једнократно као до сада.
Он је најавио и новине у стамбеној политици на начин да се повећају субвенције у оквиру већ постојећег програма субвенционисања камате на кредите, а, како је истакао, радиће и на томе да се сачини регистар сеоских домаћинстава која су евентуално у власништву Дистрикта како би по повољнијим цијенама била понуђена младима који своје стамбено питање желе да ријеше на сеоском подручју.
„Образовање и питање спорта свакако ће бити важан дио нашег будућег рада. Неопходно је створити адекватније услове за школовање у смислу инфраструктуре али и унијети неке новине у ову област попут увођења мале матуре, унапређивања школских програма, доношења закона о дуалном образовању. Културни садржаји који су везани за одређене манифестације и који се дешавају периодично не задовољавају потребе грађана стога ћемо омогућити континуитет културних садржаја“, истакао је Милић у свом експозеу.
СТРУЧНА СЛУЖБА СКУПШТИНЕ