26. septembra 2019. godine
Komisija za ravnopravnost spolova Skupštine Brčko distrikta BiH u saradnji s Misijom OSCE-a u BiH, organizovala je okrugli sto na temu prevencije rodno zasnovanog nasilja i iskustava u primjeni Zakona o zaštiti od nasilja u porodici Brčko distrikta BiH.
„Današnji Okrugli sto organizovan je kako bi vidjeli koliko se zakon primjenjuje, kakva su iskustva institucija koje se bave zaštitom od nasilja, da sa učesnicima razmijenimo iskustva i podatke i vidimo da li je došlo do smanjenja nasilja nad ženama u Brčko distriktu“, rekla je Lidija Ljubojević, predsjedavajuća skupštinske Komisije za ravnopravnost spolova. Naglasila je značaj donesenog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, potpisanog protokola o saradnji svih relevantnih institucija na polju zaštite od nasilja rekavši da će ova Komisija zajedno s nevladinim sektorom raditi na daljnjem osnaživanju i ohrabrivanju svih žrtava bilo koje vrste nasilja da ga prijave.
„Nadamo se i velikoj podršci institucija koje će se baviti procesuiranjem onih koji vrše nasilje nad bilo kojom osobom“, rekla je Ljubojevićeva.
Učesnicima Okruglog stola predstavljen je izvještaj ,,Istraživanja o dobrobiti i sigurnosti žena Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju – Rezultati za Bosnu i Hercegovinu”. Cilj ovog istraživanja bio je da se prikupe podaci o nasilju nad ženama u konfliktnim i postkonfliktnim okolnostima, kako bi poslužili kao osnova za donošenje politika, strategija, programa i aktivnosti koje su zasnovane na konkretnim podacima.
Elmaja Bavčić iz Misije OSCE-a u BiH rekla je da je istraživanje sprovedeno u ukupno sedam zemalja članica ove organizacije, a da je u BiH ispitano preko dvije hiljade žena.
„Tri od pet žena smatra da je nasilje nad ženama uobičajena pojava u njihovim zajednicama. Gotovo polovina žena smatra da je nasilje u porodici privatna stvar, a preko 40% njih ne zna šta treba činiti ako doživi nasilje. Većina ih ne prijavljuje nasilje navodeći kao razloge sram, materijalne probleme, nedostatak informacija, nepovjerenje u službe i strah“, rekla je Bavčićeva. Istakla je da se nasilje više ne smije zanemarivati jer predstavlja društveni a ne individualni problem i pozvala sve nadležne institucije da izdvajaju sredstva za servise koji pružaju pomoć žrtvama uključujući sigurne kuće, psihološku podršku žrtvama i da osiguraju status žrtve u skladu s Istambulskom konvencijom. Apelovala je i na medije da profesionalno izvještavaju o slučajevima nasilja.
Nataša Stevanović, šefica Pododjeljenja za socijalnu zaštitu istakla je da su u skladu sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici donesenim 2018. godine u propisanim rokovima doneseni svi podzakonski akti: Pravilnik o načinu provođenja zaštitne mjere obaveznog psiho-socijalnog tretmana, Pravilnik o načinu provođenja zaštitne mjere obaveznog liječenja od zavisnosti, Pravilnik o sadržaju, evidenciji i izvještavanju o nasilju u porodici i pravilnik koji je donijela Policija Brčko distrikt a koji se tiče postupanja prilikom zaštitnih i hitnih mjera.
„Do sada smo imali jedno izvještavanje od strane subjekata koji su postupali u vezi sa slučajevima nasilja u porodici. Statistike govore da je u odnosu na prethodni period porastao broj prijavljenih slučajeva nasilja u porodici“, rekla je Stevanovićeva.
Osim članova Komisije za zaštitu ljudskih prava i predstavnika OSCE-a u radu Okruglog stola učestvovali su predstavnici radne grupe za pitanja ravnopravnosti spolova Vlade Brčko distrikta, Tužilaštva i Policije Brčko distrikta kao i veliki broj nevladinih organizacija.