Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine u saradnji s Misijom OSCE-a u Bosni i Hercegovini, održali su predstavljanje i prezentaciju pilot-projekta „Biometrijske identifikacije i autentifikacije birača“.
Prezentacija je održana u maloj skupštinskoj sali Brčko distrikta BiH. Na samom početku prezentacije, sve prisutne je pozdravio i zaželio uspješan rad predsjednik Skupštine Siniša Milić.
Pored predsjednika Skupštine prezentaciji su prisustvovali potpredsjednik Skupštine Ivo Filipović, šefovi poslaničkih klubova, gradonačelnik dr. Zijad Nišić, predstavnici Izborne komisije Brčko distrikta BiH na čelu s Markom Tadićem, članovi Vlade Brčko distrikta BiH i Kancelarija za evropske integracije.
Politički savjetnik u Kabinetu šefa Misije OSCE-a i projektni menadžer pilot-projekta „Uvođenje novih tehnologija na izbornom mjestu“ Ahmed Rifatbegović je naveo da je Centralna izborna komisija BiH, uz podršku Misije OSCE-a, krenula u realizaciju projekta biometrijske identifikacije i autentifikacije kao ključnog koraka ka jačanju integriteta izbornog procesa. Sprečavanjem zloupotrebe identiteta na biračkim mjestima, ova tehnologija će pomoći u otklanjanju izborne prevare, osiguravajući da se glas svakog birača u Distriktu računa.
Nakon okončanja tenderskog procesa u skladu sa strogim procedurama, angažovana je globalno poznata kompanija Smartmatic, koja je poznata po svojoj stručnosti i uspješnoj implementaciji sličnih projekata u brojnim zemljama članicama OSCE-a kako bi se osigurala uspješna realizacija ovog projekta u Distriktu.
„Ostajemo u potpunosti posvećeni povećanju transparentnosti, sigurnosti i integriteta izbornog procesa u BiH, a posebno se nadamo uspješnoj implementaciji biometrijske identifikacije u Brčko distriktu BiH, postavljajući novi standard za izbore u regiji“, rekao je Rifatbegović.
Na kraju je prisutnima praktično pokazano kako radi uređaj za biometrijsku identifikaciju i autentifikaciju birača.