19. 11. 2018. godine
U suradnji s Povjerenstvom za zaštitu ljudskih prava i Povjerenstvom za ravnopravnost spolova raspravu o ovoj temi organizirao je Klub bh. novinara Bosanska Posavina u suradnji s „UN-Women“ Media centar Sarajevo.
Adem Ribić, zastupnik u Skupštini i član oba skupštinska povjerenstva istakao je značaj donesenog Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i naglasio da je nužno osigurati njegovu potpunu primjenu. U tu svrhu predloženo je da se pokrene i provede kampanja upoznavanja građana sa zakonskim rješenjima. To će, kako je istaknuto, omogućiti građanima, a posebno rizičnim skupinama koje su najčešće izložene nasilju, da se upoznaju s mogućnostima i načinima zaštite od nasilja.
- Mediji trebaju izvješćivati što češće, sveobuhvatno i bez senzacionalizma, kao i da sve slučajeve nasilja u obitelji isprate do kraja, odnosno do sudskog epiloga - rekao je Admir Kadrić, predsjednik Udruge bh. novinara Bosanska Posavina. Dodao je da je jedna od ključnih uloga medija edukacija građana o tome kako prijaviti nasilje i koje su posljedice za počinitelje nasilja.
U radu skupa sudjelovali su predstavnici medija Brčko distrikta BiH, nevladinog sektora, kao i predstavnici Policije Brčko distrikta BiH.
- Potrebno je naglasiti da Policija ima obvezu štititi podatke o žrtvi i izvršitelju, a posebno kada su u pitanju maloljetne osobe i djeca koja mogu biti žrtve nasilja u obitelji - rekao je Halid Emkić, voditelj Operativno-komunikacijskog centra Policije Brčko distrikta BiH. Dodao je da Policija Distrikta aktivno postupa po svim prijavama o nasilju u obitelji i da u javnost pušta informacije u mjeri u kojoj to zakonski propisi dopuštaju.
- Bitno je dodatno istraživati i uređivati zakonske propise kako bi se moglo dati više informacija o ovakvim događajima - rekao je Emkić i dodao da se mediji trebaju više usredotočiti na same događaje, a manje na same žrtve i izvršitelje. To će pridonijeti da građani budu obavješteni u dovoljnoj mjeri i da se podigne svijest o potrebi zaštite od nasilja u obitelji - rekao je Emkić.