Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Skupštine Brčko distrikta zajedno s još nekoliko institucija Distrikta bit će član savjetodavnog tijela u projektu „Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada“ koji Fundacija „Lara“ iz Bijeljine provodi u BiH zajedno s Fundacijom „Infohaus“ iz Sarajeva.
Memorandum o suradnji na ovom projektu danas su na prezentaciji projekta potpisali predstavnici skupštinskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova, Zavoda za zapošljavanje, Vladinog Odjela za europske integracije, Saveza sindikata i Udruge poslodavaca.
Predsjedatelj skupštinskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova Senad Osmanović je rekao da je činjenica da su u muškarci više plaćeni od žena za iste poslove i da je to najviše izraženo u realnom sektoru te da se takva praksa mora promijeniti u budućnosti, jer su, priznaje, žene vrijednije i odgovornije u poslu od muškaraca.
„Ima napretka, ali i prostora za još bolje djelovanje pogotovo u zakonskim regulativama“, poručio je Osmanović.
Admir Galijatović, voditelj Sektora za posredovanje pri zapošljavanju u Zavodu za zapošljavanje Brčko distrikta rekao je da se na evidenciji Zavoda nalazi oko 13 500 nezaposlenih osoba, od kojih su više od polovice žene.
Galijatović je rekao da je Zavod imao tek nekoliko žalbi od žena koje su poslodavci prilikom razgovora za posao pitali o planiranju obitelji te da je u nagovještaju bilo da bi mogle dobiti otkaz u slučaju da odu na rodiljno bolovanje.
Koordinatorica projekta za Fundaciju „Lara“ Ljilja Lukić rekla je da će se u prvom dijelu projekta u pet firmi koje će biti odabrane na osnovu javnog poziva na području BiH provesti istraživanje o ravnopravnosti spolova na tržištu rada te da će se u ovisnosti od rezultata tog istraživanja predložiti promjene određenih zakonskih okvira.
„Jedna od aktivnosti bit će da se uradi analiza domaćeg zakonodavstva u usporedbi sa zakonodavstvom Evropske unije i sigurno je da će biti amandmana na neke zakone. Kod nas se često događa da naši zakoni nisu loši, ali negdje u provedbi zakažemo. Velika uloga će tu biti inspekcije rada koju ćemo, također, uključiti u projekt“, rekla je Lukić.
Navela je da domaće tržište rada nije gender senzibilno te da su mnoge žene prilikom razgovara za posao izložene pitanjima o trudnoći i bračnom stanju i na temelju toga ocjenjivane.
U drugom dijelu projekta, istaknula je Lukić, bit će uključene i organizacije civilnog društva iz manjih sredina u kojima će se projekt sprovoditi.
„U taj dio projekta bit će uključeno 10 tvrtki iz cijele BiH i 200 žena. Planirana je izrada informacijsko-tehnoloških alata koji će služiti za prijavu kršenja radnih i rodnih prava“, navela je Lukić.
Memorandumi o suradnji na projektu su potpisani i s institucijama u Banjaluci i Sarajevu.
Projekt financira Europska unija i trajat će 30 mjeseci.