Деветнаести новембар 2018. године
У сарадњи с Комисијом за заштиту људских права и Комисијом за равноправност полова расправу о овој теми организовао је Клуб бх. новинара Босанска Посавина у сарадњи са „UN-Women“ Медиа центар Сарајево.
Адем Рибић, посланик у Скупштини и члан обје скупштинске комисије истакао је значај донесеног Закона о заштити од насиља у породици и нагласио да је неопходно обезбиједити његову потпуну примјену. С тим циљем предложено је да се покрене и спроведе кампања упознавања грађана са законским рјешењима. То ће, како је истакнуто, омогућити грађанима, а посебно ризичним групама које су најчешће изложене насиљу, да се упознају са могућностим и начинима заштите од насиља.
– Медији треба да извјештавају што чешће, свеобухватно и без сензационализма као и да све случајеве насиља у породици испрате до краја, односно до судског епилога – рекао је Адмир Кадрић, предсједник Удружења новинара Босанска Посавина. Додао је да је једна од кључних улога медија едукација грађана о томе како пријавити насиље и које су консеквенце за починиоце насиља.
У раду скупа учествовали су представници медија Брчко дистрикта БиХ, невладиног сектора, као и представници Полиције Брчко дистрикта БиХ.
– Потребно је нагласити да полиција има обавезу да штити податке о жртви и извршиоцу, а посебно када су у питању малољетна лица и дјеца која могу бити жртве насиља у породици – рекао је Халид Емкић, шеф Оперативно-комуникационог центра Полиције Брчко дистрикта БиХ. Додао је да Полиција Дистрикта активно поступа по свим пријавама о насиљу у породици и да у јавност пушта информације у мјери у којој то законски прописи допуштају.
– Битно је додатно истраживати и уређивати законске прописе како би се могло дати више информација о оваквим догађајима – рекао је Емкић и додао да медији више треба да се фокусирају на саме догађаје а мање на саме жртве и извршиоце. То ће допринијети да грађани буду обавијештени у довољној мјери и да се подигне свијест о потреби заштите од насиља у породици – рекао је Емкић.