Комисија за равноправност полова Скупштине Брчко дистрикта заједно са још неколико институција Дистрикта биће члан савјетодавног органа у пројекту „Међусекторско партнерство за људска права и родну равноправност на тржишту рада“ који Фондација „Лара„ из Бијељине проводи у БиХ заједно с Фондацијом Инфохаус из Сарајева.
Меморандум о сарадњи на овом пројекту данас су на презентацији пројекта потписали представници скупштинске Комисије за равноправност полова, Завода за запошљавање, Владиног Одјељења за европске интеграције, Савеза синдиката и Удружења послодаваца.
Предсједавајући скупштинске Комисије за равноправност полова Сенад Османовић је рекао да је чињеница да су у мушкарци више плаћени од жена за исте послове и да је то највише изражено у реалном сектору те да се таква пракса мора промијенити у будућности јер су, признаје, жене вриједније и одговорније у послу од мушкараца.
„Има напретка, али и простора за још боље дјеловање поготово у законским регулативама“, поручио је Османовић.
Адмир Галијатовић, шеф Сектора за посредовање при запошљавању у Заводу за запошљавање Брчко дистрикта рекао је да се на евиденцији Завода налази око 13.500 незапослених лица, од којих су више од половине жене.
Галијатовић је рекао да је Завод имао тек неколико жалби од жена које су послодавци приликом разговора за посао питали о планирању породице, те да је у наговјештају било да би могле добити отказ у случају да оду на породиљско боловање.
Координатор пројекта за Фондацију „Лара“ Љиља Лукић рекла је да ће се у првом дијелу пројекта у пет фирми које ће бити одабране на основу јавног позива на подручју БиХ провести истраживање о равноправности полова на тржишту рада те да ће се у зависности од резултата тог истраживања предложити промјене одређених законских оквира.
„Једна од активности биће да се уради анализа домаћег законодавства у поређењу са законодавством Европске уније и сигурно је да ће бити амандмана на неке законе. Код нас се често дешава да наши закони нису лоши, али негдје у провођењу закажемо. Велика улога ће ту бити инспекције рада коју ћемо такође укључити у пројекат“, рекла је Лукићева.
Навела је да домаће тржиште рада није џендер сензибилно те да су многе жене приликом разговара за посао изложене питањима о трудноћи и брачном стању и на основу тога оцјењиване.
У другом дијелу пројекта, истакла је Лукићева, биће укључене и организације цивилног друштва из мањих средина у којима ће се пројекат спроводити.
„У тај дио пројекта биће укључено 10 фирми из цијеле БиХ и 200 жена. Планирана је израда информационо-технолошких алата који ће служити за пријаву кршења радних и родних права“, навела је Лукићева.
Меморандуми о сарадњи на пројекту су потписани и с институцијама у Бањалуци и Сарајеву.
Пројекат финансира Европска унија и трајаће 30 мјесеци.