На данашњем састанку предсједника Скупштине, шефова посланичких клубова и представника Владе, усаглашен је дневни ред 11. редовне сједнице, која ће започети по завршетку наставка 10. редовне сједнице, планираног за сриједу, 21. мај 2025. године у 10 часова, у скупштинској сали.
На дневном реду ове сједнице налази се осамнаест тачака, које обухватају низ важних законских рјешења и одлука од значаја за живот грађана и даљи развој Брчко дистрикта БиХ. Посебан фокус биће на Нацрту закона о слободи приступа информацијама у Брчко дистрикту БиХ, у првом читању, који представља значајан искорак у јачању транспарентности рада институција и остваривању права грађана на приступ информацијама од јавног значаја.
Предсједник Скупштине Дамир Булчевић истакао је важност овог законског рјешења, али и подсјетио на потребу да се квалитетно припреме и други значајни предлози:
„Посебно се може истаћи Закон о слободи приступа информацијама Брчко дистрикта Босне и Херцеговине, који је од изузетног значаја за унапређивање транспарентности рада јавних институција. Такође, Нацрт закона о професионалној рехабилитацији, оспособљавању и запошљавању лица са инвалидитетом Брчко дистрикта БиХ требало би да се нађе на дневном реду, али с обзиром на то да су јавне расправе још у току, сматрам да је важно оставити довољно времена и простора како би лица која ће остваривати права из овог закона имала могућност да припреме своје предлоге и амандмане те их упуте у скупштинску процедуру.“
Поред поменутих предлога закона, посланици ће разматрати и Нацрт закона о допунама Закона о јавној управи Брчко дистрикта БиХ и Нацрт закона о допуни Закона о Влади Брчко дистрикта БиХ, такође у првом читању, што представља наставак процеса усклађивања и унапређивања законодавног оквира Дистрикта.
У оквиру дневног реда, Скупштина ће разматрати и Предлог одлуке о измјени Одлуке о именовању предсједавајућих и чланова сталних скупштинских комисија, као и Предлог одлуке о утврђивању јавног интереса у сврху изградње улице у мјесној заједници Грбавица, те Предлог одлуке о утврђивању јавног интереса за располагање јавном имовином – специјална погодба с Меџлисом Исламске заједнице Брчко.
Пред посланицима ће бити План едукације посланика Скупштине Брчко дистрикта БиХ за 2025. годину, чиме се наставља политика континуираног стручног усавршавања и јачања компетенција изабраних представника законодавне власти.
У извјештајном дијелу сједнице, Скупштина ће разматрати Извјештај о извршењу буџета Брчко дистрикта БиХ за 2024. годину, као и Извјештај о раду и финансијском пословању Фонда здравственог осигурања Брчко дистрикта БиХ са Извјештајем Управног одбора за 2024. годину, Извјештај о раду Канцеларије за правну помоћ, те информације о раду Правосудне комисије, Апелационог суда и Основног суда Брчко дистрикта БиХ за 2024. годину.
На предлог посланика Алије Дењагића, Скупштина ће на крају разматрати и Информацију о активностима везаним за расподјелу станова у „Борачкој згради“ за припаднике Армије БиХ и ХВО-а, као и Информацију о стању у области ловства на подручју Брчко дистрикта БиХ.