Брчко, 17. јуна 2025. године
У организацији Скупштине Брчко дистрикта Босне и Херцеговине, данас је у великој сали Скупштине одржана јавна расправа о Нацрту закона о слободи приступа информацијама у Брчко дистрикту Босне и Херцеговине у којој су учествовали представници законодавне и извршне власти, радне групе за израду закона, међународних организација, организација цивилног друштва, представници медија, удружења новинара, као и бројни грађани.
Расправу су заједнички организовали Законодавна комисија Скупштине и Канцеларија градоначелника, уз техничку подршку Стручне службе Скупштине и Владе Брчко дистрикта Босне и Херцеговине. На почетку је Аида Нишић, предсједник радне групе за израду закона, појаснила кључне принципе који су водили израду нацрта, истичући важност баланса између транспарентности и институционалне ефикасности.
Отварајући дијалог, Љубиша Лукић, предсједавајући Законодавне комисије, истакао је да јавна расправа представља прилику за дораду закона на основу примједби и приједлога:
„Закон је усвојен у првом читању и ми ћемо данас чути шта су сугестије, односно недостаци закона како би га поправили прије коначног усвајања. Оно што се појавило као дилема управо јесте то право жалбе, односно имате могућност покретања управног спора – није апсолутно изостављен тај механизам. Сад се поставља питање да ли је ова, садашња могућност боље рјешење од другостепеног жалбеног поступка. Чланови радне групе су сматрали да Апелациона комисија, која је другостепени орган у јавној управи, можда није најадекватније рјешење с обзиром на то да је по својој организационој припадности смјештена у Канцеларији градоначелника па самим тим и не би била независна. Дакле, овдје се само ради о томе које је рјешење боље – тај механизам није изостављен како су то неки представили.“
С аспекта корисника закона, посебно оних из медијске заједнице, исказано је више конкретних предлога. Ена Кљајић-Гргић, руководилац Центра за пружање правне помоћи у Транспаренси Интернешнл Босне и Херцеговине, посебно је указала на важност институционалног права на жалбу:
„Дошли смо да присуствујемо јавној расправи која је отворена за јавност у погледу коментара на Нацрт закона о слободи приступа информацијама у Брчко дистрикту Босне и Херцеговине. Оно на шта ћемо ми данас указати пажњу јесте важност институционалног поступка, односно поступка рјешавања по жалби. Зашто сматрамо да је важно да постоји право на изјављивање жалбе, односно подношење правног лијека и преиспитивање одлуке којима се одбија приступ информацијама? Такође, указаћемо да, уколико не буде усвојено право на подношење жалбе, да ће то за грађане Брчко дистрикта Босне и Херцеговине, за новинаре, за активисте, представнике невладиних организација да значи покретање врло скупих поступака пред Основним судом у Брчко дистрикту Босне и Херцеговине – ти трошкови могу изаћи до хиљаду и по конвертибилних марака, што је јако пуно.
Указаћемо и на прекршајне одредбе које нису добро конципиране у Нацрту закона. Прекршајне одредбе морају да буду јасне и морају стремити ка томе да се кажњава и понашање које иде на штету грађана, као што је прекорачење законских рокова, као што је ћутање администрације, а не само да буду усмјерене на ситуације када јавни орган не поступи по налогу инспектора и слично, што се у пракси често и дешава. Такође ћемо указати и на неке нелогичности које се тичу надзора у самом закону.“
Расправу је пратио и предсједник Скупштине Брчко дистрикта Босне и Херцеговине, Дамир Булчевић, који је нагласио важност затварања правне празнине у овом домену:
„Драго ми је присуствовати и узети учешће у овој јавној расправи која регулише правну материју коју нисмо од 2023. године регулисали, односно од доношења закона на државном нивоу. На подручју Брчко дистрикта Босне и Херцеговине ово је био правни вакуум који покушавамо ријешити на што квалитетнији начин. Вјерујем да ће Скупштина и Законодавна комисија, на основу ваших предлога, кроз амандмане поправити ово законско рјешење како би направили овај искорак који сви желимо учинити.“
Градоначелник Брчко дистрикта БиХ, Синиша Милић, говорио је о усклађености закона са међународним стандардима и институционалним специфичностима Брчко дистрикта Босне и Херцеговине:
„Намјера је да се донесе закон који ће бити у потпуности усклађен с одређеним стандардима, не само када су у питању медији и приступ информацијама, већ и са оним што је наша обавеза – да сарађујемо са СИГМОМ, да водимо рачуна и о нашој специфичној политичкој организацији. Када се буде евентуално доносило неко ново рјешење за жалбено тијело, треба водити рачуна о структури Брчко дистрикта Босне и Херцеговине, о нашој специфичној политичкој организацији, па и о евентуалним посљедицама које би та будућа рјешења могла имати на статус Апелационе комисије као другостепеног органа у другим управним стварима.“
Главни секретар Удружења БХ новинари, Борка Рудић изразила је подршку генералном правцу закона:
„Похваљујемо и поздрављамо ово законско рјешење које је утемељено на принципу слободе приступа информацијама, а не на принципу ограничавања приступа јавним информацијама, како смо то свједочили кроз усвајање државног закона, односно закона на државном нивоу. То је јако важно и то говори о намјери законодавца да ријеши овај проблем, односно да приступ информацијама учини једноставнијим и доступним свим грађанима, укључујући и новинаре и медије.“
Током расправе наглашена је потреба јаснијег дефинисања поступка по жалбама, обавеза јавних институција у вези с проактивном објавом информација, прецизирања личних података, рокова за одговоре и улоге надзорних органа у имплементацији закона.
Учесници су најавили да ће своје предлоге доставити и у писаном облику. Записници с расправе биће прослијеђени посланицима Скупштине, Законодавној комисији и Канцеларији градоначелника, прије разматрања закона у другом читању.
На крају, предсједавајући Законодавне комисије захвалио је присутнима и закључио расправу, истичући значај доношења овог закона који ће повећати одговорност и доступност информација свим грађанима Брчко дистрикта Босне и Херцеговине.