У организацији скупштинске Комисије за заштиту људских права и Мисије ОЕБС-а у БиХ, данас је у Скупштини Брчко дистрикта БиХ одржан округли сто о улози институција и цивилног друштва у превенирању инцидената почињених из предрасуда, говора мржње и свих облика дискриминације. Округли сто је организован с циљем унапређивања сарадње између организација цивилног друштва, релевантних институција Дистрикта и Комисије у превенирању инцидената почињених из предрасуда, говора мржње и дискриминације.
Расправа је била усмјерена на двије теме: „Превенирање инцидената почињених из предрасуда мржње“ и „Дискриминација као кључни елеменат инцидената почињених из предрасуда мржње“.
Ненад Којић, предсједавајући Комисије рекао је да презентација и расправа о овим темама имају едукативни карактер, као и да очекује да ће обезбиједити доношење квалитетних закључака који ће помоћи да се стање у овој области побољша. Он је подсјетио да је Комисија за заштиту људских права надлежна за разматрање жалби појединаца или група о кршењу људских права и додао да је неопходан активнији приступ у препознавању појава дискриминације у друштву.
– Најбоље би било уколико би Комисија могла да предложи измјене дијела закона и декларација које би уозбиљиле ситуацију у овој области – рекао је Којић.
Учеснике округлог стола поздравио је предсједник Скупштине Есед Кадрић који је рекао да смо свједоци сталне дискриминације људи по разним основима иако живимо у стољећу цивилизацијског напретка и пуне слободе.
– Задатак власти је да прави праведне прописе који нуде једнаке могућности, јер се само тако може обезбиједити напредак у заједници. Жеља нам је да достигнути ниво толеранције, када су у питању међуетнички односи, додатно унапређујемо и ту се нећемо никада зауставити – нагласио је предсједник Кадрић и додао да се пуно више мора радити на сузбијању дискриминације које има највише тамо гдје се рјешавају животна питања грађана.
Амра Хамидовић, правни савјетник Канцеларије ОЕБС-а у Тузли, рекла је да је комуникација између цивилног друштва и представника институција кључна у разумијевању толеранције и проналажењу модалитета сарадње.
– Морамо сви заједно радити на томе да изјаве и реторика грађана, цивилног друштва и политичара буду усмјерене програмским циљевима који ће подстаћи добробит друштва. Иницијатива коју имамо данас у Брчком сигурно иде у смјеру изградње једне стабилне заједнице у којој ће сваки грађанин без обзира на расу, вјеру, национално опредјељење, пол и друго својство моћи да се оствари као грађанин Брчко дистрикта и БиХ – рекла је Хамидовићева.
У раду округлог стола учествовали су представници двије неформалне мреже „Промовиши позитивно“ и „Антидискриминацијски форум“ као и представници више других невладиних организација.
Милош Попић из НВО „Свитац„ која је чланица мреже невладиних организација „Промовиши позитивно“ рекао је да су нетолеранција и говор мржње посљедњих година присутнији али да напори невладиног сектора на сузбијању тих појава нису без резултата.
– Резултата има и то примијетимо кроз чињеницу да се млади све више укључују и волонтерски дјелују ради сузбијања таквих појава – рекао је Попић, наводећи низ активности које је ова мрежа невладиних организација спроводила у Брчко дистрикту и у сарадњи са другим мрежама НВО у БиХ.
Округлом столу присуствовали су и представници надлежних Владиних одјељења и пододјељења, представници Полиције Брчко дистрикта,
Педагошке институције и Канцеларије за правну помоћ.